بهترین مطالعات من

- به‌خاطرآوردنِ زشتی‌های گذشته و تاکید بر آنها، زشتی را افزون و تفاهم بر سر آینده‌ را سخت می‌کند!

- تمرکز بر خوبی‌ها و زیبایی‌ها؛ زیبایی و درستی را افزون و تفاهم بر سر آینده‌ را آسان‌تر می‌کند!

- جدل‌ها تابه‌این اندازه دوام نمی‌آوردند؛ اگر که تنها یک‌طرف مقصر بود!

- در بیشتر مواقع ببخش اما برخی مواقع فراموش نکن!

- از خود انتقادی و پوزش‌خواستن به‌خاطر اشتباهاتت نترس!

- اگر فقط یک چیز زمینی مقدس باشد؛ حوزه‌ی خصوصی زندگی رقیب است!

- انتقاد به هر امر غیرمنصفانه و ناعادلانه؛ می‌بایست محترمانه و مسالمت‌آمیز بیان شود!

- در تحقیر و نامهربانی و تهمت و افترا؛‌ از اقدام متقابل خودداری کن!

- دین، مذهب، زبان، قومیت، جنسیت، نگرش‌ و مرام هر شهروندی محترم است!

- به رقیب، باید نزدیک شد و به او مهر ورزید!

- پیش از همه؛ خودت را اصلاح کن، خودت را تغییر بده!

- پیش از این آینده به گذشته نباخته است؛ ازین پس هم نخواهد باخت!

- مهربانی و مسالمت را فراگیر کن!

- تنها از خود مراقبت نکن؛ بلکه مراقب همفکرانت هم باشس!

- خوش‌بین باش و رفتارهای رقیب را از روی حسن‌نیّت تفسیرکن!

- میان صفر و یک اعداد بسیاری هستند!

- اگر استحقاق و کفایت بیشتری از خود نشان دادند؛ از اعطای حقوق بیشتری به زنان حمایت کن!

- نه شیفته‌ی کسی، و‌ نه از کسی متنفر باش!

- نه مرید باش؛ نه مراد!

 فرهاد جعفری

نوشته شده در ۱۳۸٩/٥/۳۱ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ توسط شازده نظرات () |

اینس در جان من        ایزابل آلنده                           


این اثر تحسین برانگیز ایزابل آلنده همانند دیگر آثارش  در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این رمان در ایران سه بار و هر بار با نام های متفاوت  اینس در جان من ، اینس آرام جان من و اینس روح من به ترجمه رسیده است.

این  رمان عاشقانه - حماسی که با تکیه بر اسناد و مدارک تاریخ شیلی به نگارش در آمده است ، روایت زندگی زنی است به نام اینس دی سوارز که در بوجود آمدن کشور شیلی نقش بسیار موثری داشته است.

اینس زن جوان و با اراده ای است که بدنبال یافتن همسرش از اسپانیا راهی آمریکای جنوبی می شود.  به قاره ناشناخته و آشفته ای که مردان نیز در آن امنیت کافی ندارند.

اینس مانند هر زن تنهایی در میان مردان با مشکلات بسیاری مواجه است که با درایت و قدرتی که دارد خودش را از تمامی خطرها و تعرض ها در امان نگه می دارد. برای امرار معاش مجبور است در آن جامعه یکپارچه مردانه برای خود شغلی آبرومند تدارک ببیند و برای کوچکترین حقش به سختی مبارزه کند.

در تمام سال های مهاجرت همدم و خدمتکار سرخ پوستش همواره راهنما و حامی او در مسیر طولانی  بنیانگذاری شیلی بوده است.

اینس به کمک  استعداد  و توانایی فوق العاده خود توانست در آن جامعه مرد سالار و اولیه که زنان حتی حق حضور بر میز غذای مردان را نداشتند، در کنار معشوقه اش ( فرمانروا و بنیان گذار شیلی) و  در کنار میز شام فرمانروایان نظامی جایگاهی والاتر از یک حاکم بانو  را کسب کند.

 این رمان هر خواننده ای را  با هر ذائقه ای مجذوب  خود می کند.روایت یک حماسه تاریخی، روایت زندگی زنی مبارز و زیرک، روایت آغاز و فرجام یک عشق و ....

پ.ن

اینس را حتما بخوانید....

نوشته شده در ۱۳۸٩/٥/۱۱ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ توسط شازده نظرات () |

خالد حسینی نویسنده افغانی الاصل مقیم آمریکاست که در سال 2003 میلادی با نگارش دو رمان به زبان انگلیسی، افغانستان را به دنیا معرفی کرد.

خالد حسینی در سال 1965 میلادی در کابل زاده شد. مادرش معلم فارسی یک دبیرستان دخترانه در کابل بود و پدرش در سال 1976  از طرف وزارت امور خارجه افغانستان به فرانسه اعزام شد. وی در سال 1980   بدنبال وقوع کودتا علیه ظاهر شاه از سفارت افغانستان در فرانسه برکنار شد. در نتیجه ی این تحولات او و خانواده اش  برای همیشه به آمریکا مهاجرت کردند.

خالد حسینی هم اکنون دانش آموخته و فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه uc  سن دیگو آمریکا است.

وی در اولین اثرش(( بادبادک باز )) به روابط عاطفی و دوستانه میان دو پسر نوجوان می پردازد که خیانت ، عذاب وجدان، رستگاری و عشق را می توان از بن مایه های اصلی این رمان دانست. خالد حسینی در این رمان با  توصیف فرصت ها و انتخاب هایی  که  هر یک از شخصیت های داستانش با آن مواجه است، به کالبد شکافی پیچیدگی های روحی انسان ها می پردازد.

 حسینی از معدود  نویسندگانی است که  در دنیای ادبیات داستانی توانسته اند با خلق یک شخصیت ، اسطوره ای را بنام خود به ثبت برسانند. اسطوره وی شخصیت دوم داستان ((حسن)) است که توانسته با چهره ی پذیرا و ستم دیده خود برای همیشه در ذهن مخاطبان این کتاب به ثبت برسد.

دومین اثر این نویسنده با نام (( هزار خورشید تابان )) در ایران ترجمه شده است که این بار داستان برخلاف بادبادک باز روایت زندگی دو زن را در افغانستان بیان می کند. خالد حسینی در این کتاب به خوبی توانسته عمق جنایت و تحجر طالبان را تشریح کرده و وضعیت بغرنج زنان در افغانستان را به خوبی به مخاطبانش ارائه دهد.

داستان این دو رمان در خلال تحولات و فرازو نشیب های تاریخ افغانستان روی می دهد. داستان ها از کودتا علیه ظاهر شاه آغاز می شود و تا دولت جدید حامد کرزای ادامه دارد. رمان ها به دلیل نگارش به زبان انگلیسی در سطح جهانی با اقبال خوبی روبرو بوده است . و این خود گویای موفقیت این نویسنده در معرفی افغانستان به دنیا و ارائه چهره جدیدی از این کشور فراموش شده و ستم دیده  بوده است.

نوشته شده در ۱۳۸٩/٥/٤ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ توسط شازده نظرات () |

Design By : nightSelect.com