شبی خواب دیدم در ماندرلی ... یادداشتی از میترا لبافی

این عبارت اول کتاب "ربه کا"ست. کتابی که ما را  به دنیای دختری جوان و  بی پناه   می برد که مثل سیندرلا یک شبه روانه قصری بزرگ و باشکوه می شود ،اما برخلاف سیندرلا که با یک لباس، به دنیایی که به آن تعلق نداشت سنجاق شد ، با هیچ سنجاقی به آن دنیا وصل نشد!چون سایه کشدار بدخواهان هنوز دنبالش می کردند و به قول پوارو:"گناهان بزرگ سایه های بلندی دارند...."

و در کنار کسانی قرار گرفت که به خاطر بغض و نفرت و کمبودهای شخصیتی زندگیشان ، مدام او را درتلخی ها و ناکامی های دوران فقرش  قرار می دادند و با نیرنگ  سعی  می کردند به او بقبولانند که چیزی و کسی نیستی و زیادتر از سهمت حرف نزن !چون تو به این طبقه اجتماعی تعلق نداری ! این دختر جوان ، در کتاب ربه کا، در حقیقت ربه کا، نام  ندارد و ربه کا نام یک زن مرده است که او جایش را گرفته . و شخصیت بدون نام ، با مهارت نویسنده تا پایان کتاب بی نام می ماند،  به این معنا که در دنیایی که احاطه اش کرده ، نام هم  از او دریغ شده است. و این جزو لایه های پنهان رمان است و نویسنده چنان ظریف این کار را انجام می دهد که وقتی کتاب تمام می شود تازه از خودت می پرسی راستی اسمش چه بود ؟

او ، از آن دست انسانهایی است که ما هرگز نمی بینیم اما در دنیای ما هستند و در سایه ربه کاها زندگی می کنند . در سایه پررنگ انسان های پرگناه اما پر سروصدا .در نهایت این شخصیت بدون نام می فهمد که تمام تصویری که " دیگران " از ربه کا برای او ساخته بودند و تمام ترس او ازسایه ربه کا ، بدنهادی افرادی بوده  که می خواستند ربه کا را برای او بزرگ کنند تا او را از آنچه تقدیر واقعی اش بوده و خداوند برایش تعیین کرده بود دور کنند . این شخصیت بدون نام می فهمد که  در حقیقت ربه کا زنی ، بی ارزش و با رذائل اخلاقی بی شمار بوده، و  همسرش هم که او فکر می کرد ربه کا را دوست داشته در واقع از ربه کا متنفر بوده است
!!!!!!!!!!

حالا فکر کنید .

چند در صد از ترس های شما بر اثر فشارهاونقشه های موذیانه  اطرافیان شکل گرفته  ؟

چند در صد  از آنها از ترس های خودتان و از بی پناهی هایی که داشته اید نشات گرفته است؟

چند درصد از آنها قلابی و دروغین است ؟

آیا همه این توهم ها ، تقصیر خود شماست؟ یا به خاطر بدی های موجود در دنیایی که شما را احاطه کرده است ؟

اما این جنگ های روانی را زیاد جدی نگیرید  و توکلت الی الله ...به فرمایش حضرت علی علیه السلام فکر کنید که فرمود:"اگر بدی همیشه بیشتر از خوبی است به خاطر این است که از دیرباز ، سنت ،چنین بوده است ، اما در نهایت این حق است که بر باطل پیروز میشود."

پس دلگیری تان را زود قطع کنید و با آگاهی جلو بروید . آگاهی از اینکه بسیاری از رنجها و دردسرهای ما به خاطر جنگ های روانی اطرافیان بد نهاد و ترس های درونی کودکی،نوجوانی و جوانی لطمه دیده تان است . دور شوید و خیلی زود به زندگی برگردید ....چون دو روز بیشتر نیست و شاید کمتر از آن .

متن اصلی یادداشت: http://omid_pen.persianblog.ir/

/ 0 نظر / 10 بازدید