باز هم کتاب

وقتی نیچه گریست

رمانی درباره وسواس روانی            اروین یالوم    مترجم: دکتر سپیده حبیب

 نشر کاروان

 

  آنچه مرا نکشد، قوی ترم می سازد.

 

با خواندن یا شنیدن چنین عنوانی در ابتدا  این  تصور به ذهن می آید که  سطر سطر محتوای کتاب درباره فلسفه و روان شناسی خواهد بود. آن هم فلسفه ی  نیچه!

سال ها جلد قهوه ای این کتاب در کتابخانه انجمن کوچک ما در ردیف کتاب های روانشناسی -  فلسفه نمایان بود. و من با تصور اینکه این کتاب درباره فلسفه نیچه نوشته شده. هر روز براحتی از کنارش عبور می کردم. به مدت دو سال!

از آنجایی که به قول آندره ژید: هر چیزی زاده نیاز خویش است. این کتاب توسط یکی از بهترین دوستانم در زمانی به من معرفی شد که به شدت دچار بحران وسواس روانی شده بودم و لحظه به لحظه به تحلیل می رفتم.

بله این کتاب سراسر داستان و رمان است. اما با سبکی بسیار دل نشین و استثنایی! روشی مانند تأتر درمانی در روان شناسی که این بار  این روش به  عرصه ادبیات داستانی و رمان نویسی راه پیدا کرده است. شما کتاب را بدست می گیرید و  شرو ع به خواندن می کنید و با اشتیاق و لذت ادامه داده و آن را به پایان می رسانید. به پایان رمان که می رسید، شما درمان شده اید. بدون اینکه بدانید، نویسنده قصد داشته وسواس شما را برطرف کند.

کتاب به رویارویی  خیالی فریدریش نیچه، فیلسوف نامی و دکتر جوزف برویر می پردازد. برویر که شهرتش در علم طب، کمتر از آوازه ی نیچه در فلسفه نیست، از اساتید زیگموند فروید (پدر دانش روانکاوی) محسوب می شود. نویسنده در خلال این داستان جذاب، به توصیف درمان های رایج وسواس فکری می پردازد که هر دو شخصیت داستان (نیچه و پزشک معالجش)  به نوعی گرفتار آنند. و از رفتار درمانی و خواب واره تا شناخت درمانی کمک می گیرد.در این میان فروید نیز جابه جا در داستان حاضر می شود و به تعبیری، الفبای  دانشی را که بعدها به عنوان شاخه ی جداگانه ای از علم مطرح کرد، از استاد فرا می گیرد. محور اصلی داستان عشق است. عشق نیچه به دخترکی آزاد که در هیچ قیدی نمی گنجد.

در این رمان، نویسنده با احاطه کامل به تاریخ، داستان را چنان می آراید که خواننده را با خود به سده ی نوزدهم و زمان زایش دانش روانکاوی می کشاند.

 

پ.ن

معرفی این کتاب تقدیم به همه کسانی که  ناگزیرند عشقی را فراموش کنند.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 45 بازدید