فقط برای یک دقیقه!

زمان چقدر مهم و با ارزشه که فقط برای یک دقیقه بیشترش جشن گرفته میشه. 60 بار تپش ثانیه در یک شب و این همه آئین و مراسم و ....

امروزه در شب یلدا سفره ای تدارک دیده می شود که دو میوه انار و هندوانه در آن از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند. ایرانیان در این شب به دیدار هم می روند و با میوه و آجیل، تا پاسی از شب بیدار می مانند. در شب یلدا،خواندن دیوان حافظ از جایگاه خاصی برخوردار است و این نشانگر آن است که ایرانیان همیشه مردمی ادب دوست و فرهنگ پرور بوده اند.

خب تا اینجا که مطلب تازه ای نبوده. تکرار مکررات درباره آئین های شب یلدا ست. من به دنبال یک مطلب جدید و ناگفته می گردم.

 

آتش افروختن در شب یلدا از رسم های این جشن کهن بوده است. مفهوم آتش افروزی، پیروزی روشنایی بر تاریکی در پایان این شب و تولد میترا می باشد.

 

چقدر ایرانیان به آتش علاقه مند بودند. آتش پای ثابت هر جشنی بود. خب البته بسیار بدیهیه، آن زمان تنها وسیله روشنایی آتش بوده که بتدریج و با گذر زمان دارای معانی و نمادهایی  هم شد.

 

 دیگر مراسمی که امروزه به فراموشی سپرده شده است، آراستن درخت سرو در شب یلدا بوده است. چنین مراسمی در غرب و در شب کریسمس برگزار می شود. آراستن و چراغانی کردن درخت کاج،وام گرفته شده از آیین میترائیسم ایرانی می باشد چرا که در غرب و از طرف مهرپرستان ، شب یلدا جشن گرفته می شد و آراستن درخت کاج به فرهنگ سرو آرایی ایرانیان در این شب باز می گردد.


خب اینم یک استثنا!

راستش، من  نمی دونستم.

گفتم بنویسم شاید برخی از دوستان ، مثل من بوده باشند.

 

منبع:ستارگان پارسی. محمد امین حدیدی. تهران 1387


/ 0 نظر / 6 بازدید