هشدار سونامی!

نزدیکی های ظهر بود و در اتاق کارم نشسته بودم،طبق معمول هر روز، پیک دبیرخانه سازمان به اتاقمان آمد، نامه ها و بسته هایش را روی میز گذاشت و رفت. یکی از بسته ها از موسسه ملی اقیانوس شناسی رسیده بود.  جدیدترین  تالیفاتشان را فرستاده بودند. یکی از آن کتاب های جذاب و دریایی کتابی بود با عنوان هشدار سونامی!

به زبان ساده و محاوره ای و با استفاده از نقاشی های رنگی و بعضا کودکانه اطلاعات مفید و جالبی از سونامی داشت که حیفم آمد تنها و بدون شما بخوانمش. لبخند

 گزیده هایی از متن کتاب:

روی آب های آرام و آبی اقیانوس آرام،یک کشتی مسافربری به سمت هاوایی در حرکت است. در هونولولو هوا گرم و آفتابی است. هزار مایل دورتر، در آلاسکا، هوا برفی و سرد است.

ناگهان، یک زلزله قوی در اعماق دریا در ساحل آلاسکا اتفاق می افتد. تعجب

کف دریا به بالا و پایین حرکت می کند. آب دریا به شدت تکان می خورد.

این یک زلزله است!استرس

امواج زلزله در همه جهات منتشر می شوند. سطح آب هم بهم می خورد.این امواج نیرومند سونامی نامیده می شوند. 10 دقیقه بعد از زلزله ، امواج سونامی به وجود می آیند.

مرکز هشدار سونامی در آلاسکا خبر وقوع سونامی را منتشر می کند.

دانشمندان مرکز هشدار سونامی اقیانوس آرام در نزدیکی هونولولو از زلزله خبردار شده اند. دانشمندان به آنها می گویند که زلزله آلاسکا چقدر بزرگ بوده و هم اکنون سونامی در حال عبور از اقیانوس آرام به تمام جهات است.به من زنگ بزن

این سونامی که در حال عبور از اقیانوس آرام از آلاسکا است،یک سونامی دور است و راه درازی را باید طی کند تا به هاوایی برسد.

جالب اینجاست!

امواج سونامی توسط کشتی ها در دریا احساس و یا دیده نمی شوند. هیچکس روی کشتی نمی تواند آن را احساس کند وقتی که امواج از زیر کشتی عبور می کنند. امواج سونامی در اقیانوس عمیق بسیار کوچک هستند. آنها ممکن است تنها چند ده سانتی متر ارتفاع داشته باشند.بیرون از اقیانوس جایی که آب عمیق است،دور از خشکی،سونامی که به طرف هاوایی می رود،خطرناک نیست.ولی وقتی که سونامی به خشکی نزدیک می شود،خطرناک می شود. این امواج وقتی که به آب های کم عمق برخورد می کنند کند می شوند.

 

یعنی هنگام وقوع سونامی، امن ترین مکان، درست وسط اقیانوسه!

 

منبع:

هشدار سونامی. موسسه ملی اقیانوس شناسی

 

/ 0 نظر / 36 بازدید