دو اثر از خالد حسینی

خالد حسینی نویسنده افغانی الاصل مقیم آمریکاست که در سال 2003 میلادی با نگارش دو رمان به زبان انگلیسی، افغانستان را به دنیا معرفی کرد.

خالد حسینی در سال 1965 میلادی در کابل زاده شد. مادرش معلم فارسی یک دبیرستان دخترانه در کابل بود و پدرش در سال 1976  از طرف وزارت امور خارجه افغانستان به فرانسه اعزام شد. وی در سال 1980   بدنبال وقوع کودتا علیه ظاهر شاه از سفارت افغانستان در فرانسه برکنار شد. در نتیجه ی این تحولات او و خانواده اش  برای همیشه به آمریکا مهاجرت کردند.

خالد حسینی هم اکنون دانش آموخته و فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه uc  سن دیگو آمریکا است.

وی در اولین اثرش(( بادبادک باز )) به روابط عاطفی و دوستانه میان دو پسر نوجوان می پردازد که خیانت ، عذاب وجدان، رستگاری و عشق را می توان از بن مایه های اصلی این رمان دانست. خالد حسینی در این رمان با  توصیف فرصت ها و انتخاب هایی  که  هر یک از شخصیت های داستانش با آن مواجه است، به کالبد شکافی پیچیدگی های روحی انسان ها می پردازد.

 حسینی از معدود  نویسندگانی است که  در دنیای ادبیات داستانی توانسته اند با خلق یک شخصیت ، اسطوره ای را بنام خود به ثبت برسانند. اسطوره وی شخصیت دوم داستان ((حسن)) است که توانسته با چهره ی پذیرا و ستم دیده خود برای همیشه در ذهن مخاطبان این کتاب به ثبت برسد.

دومین اثر این نویسنده با نام (( هزار خورشید تابان )) در ایران ترجمه شده است که این بار داستان برخلاف بادبادک باز روایت زندگی دو زن را در افغانستان بیان می کند. خالد حسینی در این کتاب به خوبی توانسته عمق جنایت و تحجر طالبان را تشریح کرده و وضعیت بغرنج زنان در افغانستان را به خوبی به مخاطبانش ارائه دهد.

داستان این دو رمان در خلال تحولات و فرازو نشیب های تاریخ افغانستان روی می دهد. داستان ها از کودتا علیه ظاهر شاه آغاز می شود و تا دولت جدید حامد کرزای ادامه دارد. رمان ها به دلیل نگارش به زبان انگلیسی در سطح جهانی با اقبال خوبی روبرو بوده است . و این خود گویای موفقیت این نویسنده در معرفی افغانستان به دنیا و ارائه چهره جدیدی از این کشور فراموش شده و ستم دیده  بوده است.

/ 0 نظر / 26 بازدید